Znamy nazwiska zawodników, którzy wystąpią podczas Memoriału!

Dziewięciu dziesięcioboistów i dwanaście siedmioboistek wystartuje w 1. Memoriale Wiesława Czapiewskiego, który w najbliższy weekend odbędzie się w Bydgoszczy. To jedna z dwóch dużych lekkoatletycznych imprez w Bydgoszczy, bo już 3 czerwca na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka odbędzie się 4. Memoriał Ireny Szewińskiej. Nie zabraknie w nim wielkich lekkoatletycznych gwiazd.

Wiesław Czapiewski może nie był trenerem, który pokazywał się publicznie, ale miał bardzo znanych zawodników, zaczynając wiele lat temu od Sebastiana Chmary, a kończąc na naszej medalistce z Belgradu Adzie Sułek – mówi prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński. Gościem specjalnym Memoriału będzie Czech Roman Sebrle, były wieloboista, mistrz olimpijski z Aten i mistrz świata z Osaki.

W sobotę i niedzielę kibicom w Bydgoszczy pokażą się wieloboiści, którzy uczczą w ten sposób pamięć zmarłego w 2019 roku wybitnego trenera, przez lata związanego z Bydgoszczą, Wiesława Czapiewskiego. Wśród nich będzie była podopieczna trenera Czapiewskiego Adrianna Sułek, która w minionym sezonie halowym zadziwiła lekkoatletyczny świat, zdobywając tytuł halowej wicemistrzyni świata.

Czuję ekscytację, ale jednocześnie obawiam się, że mogę nie udźwignąć niektórych emocji. Przygotowałam się na to, że kiedyś z tymi emocjami będę musiała się zmierzyć. Trener Czapiewski w pewnym momencie zaczął odgrywać w moim życiu wręcz rolę ojca. Wiele osób, które chciały osiągnąć sukces tak samo wspomina trenera Czapiewskiego, więc musiał mieć jakieś supermoce. Był bardzo mądry i wykształcony. Budził zaufanie, szliśmy za nim w ciemno – mówi Adrianna Sułek.

W rywalizacji pań, oprócz Sułek, na bydgoskim stadionie pokażą się Polki Paulina Ligarska, Edyta Bielska, Julia Słocka, Kornelia Sura, Aleksandra Krawczyk, Paulina Kupis i Patrycja Gajewska, a także Holenderka Sophia Mulder, Czeszka Dorota Skrivanova i Finka Miia Sillman. Z kolei wśród dziesięcioboistów zobaczymy medalistę halowych mistrzostw Europy Pawła Wiesiołka, innych reprezentantów Polski Jacka Chochorowskiego, Rafała Horbowicza, Mateusza Mariusa, Patryka Barana i Oliwiera Tarasiewicza oraz Czechów Jiriego Sykorę i Ondreja Kopecky’ego i Litwina Edgarasa Benkunskasa.

Cieszę się, że moje nazwisko zaczyna się pojawiać w Polsce. Fajnie, że możemy promować wielobój w Polsce i organizować takie imprezy, jak 1. Memoriał Wiesława Czapiewskiego. Czternaście lat czekałem na taką imprezę w Polsce. Zachęcam kibiców, by przyszli na trybuny i zobaczyli, jak wygląda wielobój, bo to są dwa dni bardzo ciężkich startów – mówi Paweł Wiesiołek.

Rywalizacja rozpocznie się w sobotę o godz. 11, a ostatnia sobotnia konkurencja rozpocznie się o godz. 17. Z kolei w niedzielę zawodnicy będą rywalizować od 11 do 18. Wstęp dla kibiców będzie wolny, a organizatorzy szykują dla nich dużo atrakcji. Przy stadionie staną food trucki, powstanie miasteczko lekkoatletyczne oraz dmuchańce dla dzieci.

Wieloboje rządzą się swoimi prawami, było trochę kłopotów organizacyjnych. Wiadomo też, że pierwszą edycję jakichkolwiek zawodów organizuje się najtrudniej. Będzie wiele atrakcji dla publiczności, zapraszamy na stadion razem z dziećmi. Nasi kibice powinni wspierać Adriannę Sułek i Pawła Wiesiołka, bo to są fantastyczni lekkoatleci, którzy na ten doping zasługują – mówi prezes Wolsztyński.

Wiesław Czapiewski był wybitnym polskim trenerem lekkiej atletyki, wcześniej dziesięcioboista. Będąc trenerem w Zawiszy Bydgoszcz prowadził m.in. Sebastiana Chmarę, Artura Kohutka, czy Pawła Wojciechowskiego. W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju kultury fizycznej i za osiągnięcia w pracy trenerskiej. Był też trenerem roku w Kujawsko-Pomorskiem oraz w Wojsku Polskim. Zmarł w 2019 roku.


Z kolei 3 czerwca w Bydgoszczy odbędzie się 4. Memoriał Ireny Szewińskiej. Organizatorzy powoli odkrywają karty – już dziś wiemy, że w konkursie tyczkarzy pokażą się m.in. polski mistrz Piotr Lisek, wicemistrz olimpijski z Tokio Amerykanin Christopher Nilsen, jego rodak, medalista z Rio de Janeiro i podwójny mistrz świata Sam Kendricks i Francuz Valentin Lavillenie. Z kolei w konkursie pchnięcia kulą zaprezentują się, oprócz Konrada Bukowieckiego i Michała Haratyka także dwukrotny medalista olimpijski i mistrz świata Nowozelandczyk Tom Walsh, dwukrotny wicemistrz olimpijski i dwukrotny mistrza świata Amerykanin Joe Kovacs oraz Chorwat Filip Mihaljevic, medalista halowych mistrzostw świata i Europy.

Będzie plejada gwiazd. Na przykład w skoku o tyczce mamy trzech zawodników, którzy przeskoczyli już sześć metrów. Z kolei w pchnięciu kulą mamy taką obsadę, jakiej jeszcze nie w Polsce nie było. Będziemy mieli oczywiście mistrza olimpijskiego i mistrzynię olimpijską w rzucie młotem, czyli naszych fantastycznych zawodników – dodaje Wolsztyński. Organizację obu memoriałów wspiera miasto Bydgoszcz oraz samorząd województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Lubię biegać przed własną publicznością. Jeśli kibice dopiszą, to na pewno mnie poniosą i dobrze otworzę sezon. Znałam panią Irenę, kilka razy odbierałam z jej rąk medal. Pamiętam, jak kiedyś powiedziała mi, że nigdy w hali tak szybko nie biegała – mówi Iga Baumgart-Witan, która wystąpi w 4. Memoriale Ireny Szewińskiej.

Memoriał Ireny Szewińskiej, dzięki świetnej organizacji, został przed ubiegłym sezonem nagrodzony awansem do tzw. strefy Gold w ramach cyklu Continental Tour.

Translate »